top of page

3D TASARIM

Üretim, Tasarımla Başlar

3D TASARIM

3D TASARIM

3D Tasarım

3D tasarım veya 3D modelleme diye adlandırdığımız süreç, bir nesnenin üç boyutlu modelini oluşturma sürecidir. 3D modelleme yazılımları kullanarak gerçek veya hayali cisimlerin boyutunu, şeklini ve dokusunu elde etmek mümkündür. 3D diye yazılan tabirdeki ''D'' harfi ''Dimension'' yani ''Boyut'' demektir. 3 rakamı ise ''en'', ''boy'' ve ''derinlik'' kavramlarını temsil eder.

Dijital ortamda 3 boyutlu olarak bir nesne yaratmak için bu nesneyi CAD programlarında çizmemiz gerekmektedir. Yaratılmak istenen nesnenin dokusuna göre uygun bir CAD programı seçilir ve katı veya organik modelleme olarak çizim tamamlanır. 

3D modeller birçok farklı sektörde kullanılabilir, bunlardan başlıcaları :​

  • Tüketici Elektroniği

  • Endüstriyel Tasarım

  • Hediyelik Üretim

  • Otomotiv

  • Medikal Ürünler

  • Eğitim

  • Mimari ve İnşaat

Tasarım Hizmetlerimiz

Konsept Ürün Tasarımı

Fikir

Müşteri, üretmek istediği ürünün tanımını yapar. Çizimler ve görseller kullanarak veya sadece fikir olarak aklındaki ürünü bize anlatır.

Konsept 3D model

3D Artex, müşteriden aldığı geri bildirimle ürünün konsept 3D modelini yaratır ve görselleştirme işlemlerini tamamlar.

Final Ürün

Kullanılacak malzeme ve üretim adetine göre doğru üretim yöntemi seçilerek istenilen ürün üretilir.

Konsept ürün tasarımı; yeni bir ürün çıkarmak isteyen veya hazırda olan bir üründe tasarım değişikliğine gitmek isteyen müşterimizle ortak yürüttüğümüz bir çalışmadır. Müşteri, konsept model çizebilmemiz için ürünle ilgili bizi bilgilendirir; internetten bulunmuş görsel fotoğraflar, müşterinin çizdiği skeçler veya bunların hiçbiri olmadan sadece hayal ettiği ürünler bile bizim ürünü yaratmamız için yeterlidir. Müşterilerimizle birebir görüşmeler yapıp üretilmek istenen ürünü anladıktan sonra bu ürünün 3D modelini çiziyoruz ve nihai ürüne çok yakın bir model haline getiriyoruz.

 

Konsept modelin direk üretime hazır olup olmayacağı ise ürünün niteliklerine bağlıdır. Örneğin CNC'ye uygun olarak tasarlanacak bir telefon kabı direk üretime girebilir, fakat içinde elektronik teçhizat bulunduracak bir ürünün diğer mühendislik çalışmalarının yapılması ve daha sonra buna uygun olarak üretilmesi gerekmektedir.

Tasarlanan konsept model, 3 boyutlu baskıya uygunsa müşterilerimize her zaman bu hizmetimizden de yararlanmalarını tavsiye ederiz. 3D model olarak tasarımı yapılan ürünün 3 boyutlu baskısı alınarak prototip ürün haline getirilir. Böylece, müşteri de üründeki eksiklikleri görerek henüz daha tasarım aşamasındayken istediği değişikliği yapma imkanı bulur. Modelleme ve 3 boyutlu baskı aşamaları arzulanan nihai ürün elde edilene kadar tekrarlandığı taktirde seri üretimde çıkabilecek sorunlar henüz prototipleme aşamasında yakalanabilir. Seri üretim sırasında çıkabilecek problemleri erkenden yakalayarak hem zamandan hem de oluşabilecek ekstra masraflardan kaçınılabilir.

Konsept ürün tasarlarken dikkate aldığımız konular...

ürünün nitelikleri

Ürünün ne özellikler barındıracağıdır. (Örneğin hoparlör yapılacaksa bluetooth bağlantısı olacak mıdır yoksa sadece kabloyla mı bağlantı sağlanacaktır.) Kullanım ömrünün ne kadar olması bekleniyor? 

pazar

Ürünün nasıl bir pazarda rekabet edeceğidir. Pazarda çok fazla rakip var mı? Rakip ürünler nelerdir? Müşterinin pazar payı nedir? Yeni bir pazar mı (mesela yeni bir teknoloji ürünü mü) yoksa daha geleneksel bir pazarda mı rekabet edilecek?

kullanım alanı

Ürün tüketici ürünü mü yoksa işletmeler/kurumlar için bir ürün mü? (B2B veya B2C). Ürün açık alan veya kapalı alanda mı kullanılacak. Hangi koşullara dayanıklı bir ürün olacak.

marka stratejisi

Şirketin markalaşma stratejisidir. Markalaşma şirket için önemli mi? Ürün yeni marka olmaya çalışan bir ürün mü yoksa hazırda marka değeri olan bir ürün mü? Tasarımda marka adı ön planda olsun mu? 

hedef kitle

Ürünün tüketici kitlesinin anlaşılmasıdır. Tüketicinin yaş aralığı nedir? Hedef kitle kimdir? (Örneğin genç ve dinamik bir kitle mi yoksa yaşça daha olgun bir kitle mi olacak?)

üretim teknikleri

Üretilmek istenen adet, bütçe ve materyaller gibi faktörler göz önünde bulundurularak üretim tekniğine karar verilir. (Örneğin yüksek adet plastik üretim için plastik enjeksiyon tercih edilir)

SİZ HAYAL EDİN,  BİZ TASARLAYALIM

Tasarım, ürünlerin görsel güzelliklerini yansıtır ve tüketici için kaliteden sonra gelen en önemli unsurdur. Her üretilen ürün önce tasarım aşamasından geçmelidir. Günümüzün rekabetçi dünyasında ürününüzü ayrıştırmak ve rekabette bir adım öne geçmek için iyi bir ürün tasarımı ve pazarlaması olmazsa olmazınızdır. 

Bünyemizdeki tasarımcılarımız birçok farklı sektörün modelleme ihtiyacını karşılayacak deneyime sahiptir. 3D Artex'in geniş tasarımcı ağı, kendi alanlarındaki bilgi ve birikimlerini kullanarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına farklı perspektiften yaklaşıp yaratıcı çözümler getirmektedir.  

 

Dinamik ve tecrübeli bir ekipten oluşan tasarımcılarımız, müşterilerimizle görüşmeler yapıp hayal ettikleri ürünü gerçeğe dönüştürmek için çalışmaktadır. Bizim için hayal edilebilen ürün tasarlanabilir üründür.

KATI MODELLEME

gubi-beetle-chair-3d-model-max-obj.jpg

Katı modelleme, üretim amacı taşıyan bir 3D modelleme şeklidir. 2 boyutlu teknik çizimleri tamamladıktan sonra nesneyi tam olarak inceleyebilmek ve kontrollerini detaylı yapabilmek için katı modelleme kullanılır. Masa, bina, sandalye, cep telefonu, uçak, araba gibi daha geometrik olarak adlandırabileceğimiz nesneler katı modellemeye girmektedir.

ORGANİK MODELLEME

digital sculpting 2.png
sitting-buddha-white-statue-3d-model-max
lion.jpg

Organik modelleme; canlıları, bitkileri, hayvanları, insanları, böcekleri, bakterileri modelleme anlamına gelir. Canlılar dışında bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi yaşadığını hayal ettiğimiz, elfler, canavarlar, uzaylılar, hayaletler gibi karakterler de dahil olmak üzere hepsi yumuşak kenarlara sahiptir. Bu modeller, katı modellerin aksine fazla geometrik geçişlere sahip değillerdir. Yumuşak kenarlı diye adlandırabileceğimiz bu tasarımların çizimini ''organik modelleme'' olarak tanımlarız. Bu modelleme yöntemini kullanarak üretimini yaptığımız başka kategorileri görmek için lütfen tıklayınız.

3D Baskı için Tasarım Düzenlemesi

3D baskının olmazsa olmazı olan 3D modelleme için şirketimiz bünyesinde bulunan profesyonel tasarımcılarımız, gerek sıfırdan ürün tasarlanmasında gerekse de hazır modellerin düzeltilmesi konusunda müşterilerimize desteğini sunmaktadır. 

3D baskısını almak istediğiniz tasarım her zaman baskıya uygun olmayabilir. Modelinizi bizimle paylaştıktan sonra modelinizi inceliyor ve baskıya uygun olmaması durumunda sizinle paylaşıyoruz. Tercih etmeniz durumunda 3D modelinizi baskıya hazır hale getirmek için üstünde gerekli düzenlemeleri sizin yerinize yapıyoruz.

Özellikle 3 boyutlu taraması yapılan obje veya ürünlerde, baskı almadan önce  modelin üstünde düzenleme yapmak çok daha olumlu sonuçlar verebiliyor. Tarama sırasında tam olarak çıkmayan bölümleri yeniden tasarlamak gerekebiliyor. 3D tarama hizmetimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

bottom of page